حقوق شرکت‌ها

سهام تشویقی


حتما شنیدید که خیلی از شرکت های سهامی به ویژه شرکت های نوپا، بخشی از سهام خودشون را به عنوان سهام تشویقی به کارمندانشون اختصاص می دهند و در این خصوص هم قراردادی با عنوان اعطای سهام تشویقی بین شرکت، کارمند و انتقال دهنده سهام منعقد می شود. یعنی بخشی از سهام شرکت به کارمندها به عنوان تشویق اعطا میشه که هدف اصلی این کار، تشویق، ایجاد انگیزه و حفظ نیروهای کلیدی شرکت هست یا گاهی شرکتی به جای پرداخت حقوق سنگین یک نیرو، به دلیل کمبود منابع مالی، بخشی از سهام خود را به عنوان سهام تشویقی به کارمند اعطا می کند.

معمولاً برای اعطای سهام دو شرط مهم وجود دارد، یکی آنکه اهداف خاص مورد نظر شرکت توسط کارمند در سررسیدهای تعیین شده در قرارداد، محقق شود و یکی هم آنکه بازه های زمانی معین و نسبتاً طولانی مثل سه سال به بالا، کارمند با شرکت رابطه همکاری داشته و شرکت را ترک نکند.

همچنین یک سری سررسید در بازه های زمانی چند ساله در این مدل قراردادها مشخص می شود که در هر سررسید، در صورت انجام تعهدات توسط کارمند، قاعدتاً قسمتی از سهام می بایست به کارمند منتقل شود اما چون دردسر ثبت رسمی انتقال سهام در هر سررسید زیاد است، معمولاً بسته به نظر شرکت، سهام تشویقی در ابتدای قرارداد یا پایان قرارداد به کارمندان منتقل می شود.

اگر قرار باشد، سهام در ابتدای کار و هم زمان با امضای قرارداد یا در هر سررسید به کارمند منتقل شود، دغدغه هایی همچون امکان ترک کار، نقض تعهدات و یا نقل و انتقال سهام توسط کارمند قبل از پایان مدت قرارداد وجود دارد که در این صورت راهکار حقوقی قابل ارائه این است که:

کل سهام در رهن شرکت گذاشته شود و در هر سررسید، گویی بخشی از سهام در مقابل انجام تعهدات کارمند از رهن شرکت آزاد می شود تا به تدریج کل سهام در پایان قرارداد آزاد شود.

همچنین می بایست یک وکالتنامه نقل و انتقال سهام از کارمند اخذ گردد که در صورت نقض تعهد توسط کارمند، شرکت بتواند، سهام را از کارمند به شخصی دیگر منتقل نماید، چون در هیچ حالتی امکان اخراج یک سهامدار از شرکت سهامی وجود ندارد، بنابراین اخذ وکالتنامه بسیار مهم و راهگشا است.

گاهی هم ممکن است که سهام تشویقی در انتهای قرارداد منتقل شود که این راه معمولاً برای شرکت ها ایمن تر است و چند مدل قرارداد و راه حقوقی برای انجام این امر قابل پیشنهاد به موکلین است که در پست های بعدی برایتان توضیح خواهم داد.

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  1. میثم دارایی 1401/01/06

    عالی بود، سهام تشویقی چقدر مبحث جذابی میتونه باشه😂

مقالات بیشتر