تازه‌ها

آفرینش یک قرارداد


قراردادنویسی را می توان پر شباهت با آفرینش دانست، هر قراردادی با شرایط ویژه که مختص به خودش می باشد و شبیه به هیچ قرارداد دیگری نیست آفریده می شود و ذهن و توانایی آفریننده ی خودش را در بند بند وجودش نشان می دهد. جالب است بدانید که قرارداد نویسی علاوه بر فنون حقوقی نیاز به یک ذهن خیال پرداز دارد، اینکه بنشینی و خیال کنی که در هر معامله، چه مسیرهایی پیش رو است، محل های اختلاف کدام است، چه ابهاماتی وجود دارد و چه اتفاقاتی ممکن است پیش آید که باید پیش بینی شود، یک الزام است برای خلق یک قرارداد کامل و بدون نقص. تنوع قراردادها، انسان را به مثابه ی بازیگری می کند که هرروز در یک نقش فرو می رود، گاهی قرار است بازاریابی انجام دهد و باید برود در خیال یک بازاریاب و همه ی احتمالات را برشمارد که نکند وسط راه طرف های قرارداد به اختلافی بخورند که در قرارداد پیش بینی نشده باشد، گاهی در نقش یک صادر کننده ی فرش می رود، گاهی یک تاجر زغال سنگ، گاهی هم قرار است خانه ای بخرد یا اجاره کند. مهم نیست موضوع چه باشد، اما تنوعات آن، ذهن را به وجد میاورد که برود در خیال آن دور دست ها و با تکیه بر تجربه و دانش حقوقی، بیاورد بر روی کاغذ هر مورد ساده و پیچیده ای که روزی ممکن است اختلاف برانگیز شود.

هرچند که ممکن است در راه این آفرینش، موانعی هم وجود داشته باشد که معمولاً اولین مانع بر سر راه ما وکلای قراردادنویس، خود موکلان متقاضی هستند. معمولا کسانی که توافقات تجاری را انجام داده اند اصرار دارند که سریعتر شرایط حقوقی نهایی شود و کار را شروع کنند، آن ها می خواهند گاز بدهند و ما میخواهیم کمی ترمز بگیرند و با احتیاط حرکت کنند. همه ما بارها به تجربه دیده ایم کسانی که در ابتدای معامله، وقت کافی برای آفرینش یک قرارداد کامل و جامع نمی گذارند، در اواسط راه، دچار اختلافاتی می شوند که نه تنها راه تجاری ادامه پیدا نمی کند بلکه باید برای اخذ یا عودت وجه معامله، اجبار طرف به انجام تعهد و غیره راهی دادگاه یا داوری بشوند.

بنابراین برای مواجهه بهتر با این مانع، پیشنهاد می شود اولاً، وکلای قراردادنویس تلاش کنند ذهنیت تجاری و بیزینسی خود را تقویت کنند تا بیشتر همراه و هم قدم موکلان خود قرار بگیرند و بتوانند راه حل های حقوقی مناسب برایشان بیافرینند و ثانیاً با توضیح زوایای حقوقی مختلف توافق تجاری انجام شده و ریسک های موجود، موکل را جهت برداشتن قدمی آگاهانه و اصولی تر مطلع و توجیه نمایند.

نظرات کاربران

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات بیشتر